İsrail Sözcüsü, “Kaç Sivil Öldürdünüz” Sorusuna “Rakam Yok” Yanıtı Verdi

İngiltere’de sunucu ve gazeteci Piers Morgan, Youtube kanalındaki programında İsrail Hükümet Sözcüsü Avi Hyman’ı ağırladı. Gazze’deki saldırıları ele alan Morgan, “İsrail’in operasyonları durdurması için daha kaç sivilin ölmesi gerekiyor?” şeklinde çarpıcı bir soru yöneltti.

‘MASUM SİVİLLERE ÖNCELİK VERMİYORSUNUZ’

7 Ekim’den bu yana Gazze’de kaç sivilin öldürüldüğü soran Morgan, Hyman’dan yanıt alamadı. Öldürülen Hamas üyelerinin sayısına ilişkin rapordan söz eden Hyman, kaç sivilin katledildiğine dair sayı vermedi. “Elimizde kesin bir rakam yok” diyen Hyman’ı eleştiren Morgan, “Elinizde öldürdüğünüz Hamas teröristlerinin kesin sayıları var. Kaç sivili öldürdüğünüzü neden bilmiyorsunuz?” diye sordu. “Çünkü bizim odak noktamız Hamas teröristlerinin peşine düşmek” yanıtını veren Hyman’ın sözünü kesen Morgan, şu ifadeleri kullandı:

“Bir dakika, bu, Hamas teröristlerini öldürmeye masum sivillerden daha fazla önem verdiğiniz anlamına geliyor. Tam olarak kaç Hamas teröristini öldürdüğünüzü biliyorsanız, kaç sivili öldürdüğünüzü de bilmeniz gerekir. Aksi takdirde teröristlerin hayatını masum insanların hayatından daha öncelemiş olursunuz.”

‘NEDEN HER İKİSİNİ DE SAYMIYORSUNUZ?’

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 34 bin 904 kişinin öldürüldüğünü duyurmuştu. Gazete Duvar’da yer alan habere göre; Bu rakamları ‘yalanlayan’ sözcüye yanıt veren Morgan, “Bana kaç Hamas teröristini öldürdüğünü bildiğini söyledin ama kaç sivili öldürdüğüne dair hiçbir fikrin yok. Sadece şaşkınım. Neden ikisini de saymıyorsunuz?” diyerek ısrar etti. Ancak Hyman, “Sana verecek bir bilgiye sahip değilim Piers. Eğer bilgi sahibi olsaydım paylaşırdım” ifadelerini kullandı. Hyman’ın sözünü bir kez daha kesen Morgan, şöyle devam etti:

“Seni bu konuda zorladığım için üzgünüm ama bu durum oldukça sıra dışı. İsrail hükümetinin resmi sözcüsüsün ve kaç sivili öldürdüğünüz hakkında hiçbir fikrin yok. Sivilleri öldürmemeye özellikle dikkat ettiğinizi aktardın ama kaç kişiyi öldürdüğünü bilmiyorsan bunu nasıl kesin bir dille söyleyebilirsin?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x